| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Milwaukee Tool M18 FUEL™ 16" Chainsaw (Tool-Only)
| Quantity | Price |
| 1 | 329.99 |
The Milwaukee M18 FUEL™ 16 in. Chainsaw delivers the power to cut hardwoods, cuts faster than gas, and delivers up to 150 cuts per charge. The unit is designed to meet the performance, durability and ergonomic needs of professional landscape maintenance, power utility, and the installed M18 user. The POWERSTATE™ brushless motor maintains speed under heavy loads without bogging down to outperform small gas engines and higher voltage systems. REDLINK Plus™ intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating and over discharge. When paired with the M18™ REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ HD12.0 battery (sold separately), the unit delivers unmatched run-time in all applications. M18 FUEL™ technology allows the unit to reach full throttle in under 1 second providing ultimate control and productivity.
Features
- 16" Oregon Bar and Chain
- Automatic oiler for proper chain lubrication and increased productivity
- Dual-stud for improved bar and chain retention
- Onboard storage for scrench
- Variable speed trigger for full control
- Compatible with all M18 batteries
- POWERSTATE™; Brushless Motor: Purposely built for the M18 FUEL™; 16" Chainsaw to provide the power and performance of a gas engine up to 40CC.
- REDLINK PLUS™Intelligence: Ensures optimal performance and provides overload protection to prevent damage to the tool and battery during heavy applications while still maintaining compatibility across the entire M18™ System.
- REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT™ HD12.0 Battery Pack: Provides 50% more power and runs 50% cooler versus standard REDLITHIUM™ HD packs. Superior pack construction provides the industry's best protection against jobsite conditions.
Specifications
| Badge Branding | FUEL™ |
| Bar Length | 16 in |
| Battery System | M18™ |
| Blade Length | 16 in |
| Brushless Motor | Yes |
| Chain Gauge | 0.043 in |
| Chain Pitch | 3/8" Low Profile |
| Chain Speed (m/s) | 12.7 |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 33 Inches |
| Drive Links | 56 |
| Filter Type | Mesh Filter |
| FUEL | Yes |
| Handle Type | Rear |
| Material | Steel |
| Maximum RPM | 6600 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Quick Connect Shaft Attachment | No |
| Saw Type | Rear Handle |
| Torque Range | 2.5 Nm |
| Voltage | 18 |