| Please enter search criteria or click show all |
- Air Compressors and Air Tools
- Concrete Tools
- Cement and Mortar Mixers
- Compaction Equipment
- Concrete Boots
- Concrete Core Bits
- Concrete Core Drills
- Concrete Floats and Accys
- Concrete Power Saws
- Concrete Saws
- Concrete Screeds
- Concrete Sprayers and Accys
- Concrete Trowels
- Concrete Vibrating Tools
- Diamond Saw Blades
- Finishing Brooms and Brushes
- Kumalongs and Rakes
- Masonry and Tile Saws
- Rebar Benders and Cutters
- Rebar Tiers
- Corded Power Tools
- Corded Angle, Bench, Die Grinders
- Corded Biscuit, Plate Joiners
- Corded Demolition Hammers and Breakers
- Corded Drills, Drivers, Hammer Drills
- Corded Heat Guns
- Corded Impact Wrenches
- Corded Metal Cutting Saws
- Corded Metal Shears and Nibblers
- Corded Oscillating Multi-Tools
- Corded Planers
- Corded Polishers
- Corded Rotary Tools
- Corded Routers: Fixed and Plunge
- Corded Sanders
- Corded Saws
- OSHA Dust Control Solutions
- Cordless Power Tools
- Cordless Bare Tools
- Cordless Caulk Guns
- Cordless Combo Tool Kits
- Cordless Cutting Tools
- Cordless Deck and Drywall Tools
- Cordless Drills
- Cordless Grease Guns
- Cordless Grinders
- Cordless Heat Guns
- Cordless Impact Wrenches
- Cordless Inflators
- Cordless Lighting
- Cordless Nail Guns
- Cordless Oscillating Multi Tools
- Cordless Planers
- Cordless Ratchets
- Cordless Rebar Tools
- Cordless Rotary Tools
- Cordless Routers
- Cordless Sanders
- Cordless Saws
- Cordless Screwdrivers
- Cordless Staple Guns
- Electrical Tools
- Hand Tools
- Caulk Guns
- Clamps
- Cutting Tools, Snips and Knives
- Fastening Tools
- Grease Guns
- Hammers and Mallets
- Hand Chisel and Chisel Sets
- Hand Planers
- Hand Tool Sets
- Hex Keys and Wrench Keys
- Levels, Bubble Level, Plumb Bob
- Marking and Layout Tools
- Measuring Tools
- Multi Tools
- Nut Driver Sets
- Pliers
- Putty Knives
- Screw Drivers and Sets
- Sledge Hammers
- Sockets, Ratchets and Sets
- Specialty Hand Tools
- Storage and Organization
- Tape Measures and Brick Rules
- Tool Belts, Pouches and Aprons
- Welding and Soldering Tools
- Wrecking bar, Pry bar, Nail Pull
- Wrenches and Wrench Sets
- Marking, Paint, Survey Supplies
- Metal Working
- Plumbing Tools
- Power Tool Accessories
- Chucks and Keys
- Concrete Drill Bits
- Deburring Tools
- Drill Bits and Extension Sets
- Fences and Guides
- Jobsite Radios
- Metal Working Blades
- Power Tool Accessories and Parts
- Power Tool Batteries and Chargers
- Power Tool Saw Blades
- Roller Stands and Work Supports
- Sanding, Grinding, Polishing Acy
- Screwdriving
- Tool Sharpening Equipment
- Tool Stands
- Wood Working Tool Accessories
- Test and Measurement Tools
- Tool Storage
- Wood Working
- Heating and Cooling Equipment
- Ladders and Scaffolding
- Material Handling
- Packaging Products
- Personal Protection Equipment
- Body Supports
- Cooling Products
- Disposable Protective Clothing
- Eye Wash Stations, Parts and Accy
- Face Masks and Coverings
- Fall Protection
- Fire Prevention
- Fire Resistant Clothing and Accy
- First Aid Kits
- Flashlights, Lights and Accys
- Footwear
- Gas Detectors and Monitors
- Gloves
- Hard Hats
- Hearing Protection
- High Visibility Clothing
- Kneepads
- Oil Absorbents and Spill Contain
- Open for Additions
- Rain Gear, Jackets and Bibs
- Respiratory Protection
- Safety Barriers, Cones, Fencing
- Safety Glasses
- Water Pumps
Milwaukee Tool M12 FUEL™ 3/8" Right Angle Impact Wrench w/ Frictio...
| Quantity | Price |
| 1 | 249.99 |
The MILWAUKEE® M12 FUEL™ 3/8" Right Angle Impact Wrench w/ Friction Ring is the industry's most powerful right angle impact wrench. This battery-powered right angle impact wrench delivers up to 220 ft-lbs. of nut-busting torque without kickback to remove stubborn bolts and fasteners. This durable cordless impact wrench easily fits into tighter spaces than traditional pistol-grip impact wrenches with a profile head of only 2.2 inches, reducing the user's need for socket extensions. The 4-Mode Drive Control delivers unmatched control in various fastening and bolt removal applications. Milwaukee REDLINK PLUS™ Intelligence provides maximum performance and protection against overloads, over-heating, and over-discharge. The M12™ REDLITHIUM™ Battery Packs (not included) are compatible with all M12™ tools, delivering more work per charge and more work over the life of the pack.
Features
- POWERSTATE™ Brushless Motor delivers up to 220 ft-lbs. of nut-busting torque, making it the most powerful cordless right angle impact wrench on the market
- A 2.2" head profile design allows for more access in tight spaces
- Mode 1 RPMs: 0-1,550; Mode 2 RPMs: 0-2,300; Mode 3 RPMs: 0-3,000; Mode 4 RPMs: 0-3,000
- Mode 1 IPMs: 0-1,350; Mode 2 IPMs: 0-2,700; - Mode 3 IPMs: 0-3,600; Mode 4 IPMs: 0-3,600
- Auto shut-off mode prevents over tightening and increases productivity by applying no more than 15 ft-lbs. of torque.
- Bolt-removal mode offers more control after bolt breakaway as RPMs drastically slow down once the bolt is loosened.
- REDLINK PLUS™ Intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, heating and over-discharge
- The long body profile of 14.17" allows for more access in hard to reach spaces
- Designed with an impact mechanism that prevents kick-back
- LED light to illuminate the work area
- Premium rubber overmold withstands corrosive materials and provides increased comfort when in use
Specifications
| Anvil Size | 3/8 in |
| Anvil Type | Friction Ring |
| Badge Branding | FUEL™ |
| Battery Charger Input Voltage | 12 |
| Battery System | M12™ |
| Brushless Motor | Yes |
| Chuck Size | Not Applicable in |
| Chuck Type | Not Applicable |
| Color Finish | Black;Red |
| Depth | 13.32 Inches |
| DRIVE CONTROL | 4-Mode |
| Drive Size | 3/8 in Square |
| Fastening Torque | 200 |
| FUEL | Yes |
| Head Profile | 2.2 in |
| Impacts Per Minute Range (IPM) | 0 - 3,600 |
| Material | Aluminum |
| Maximum RPM | 3000 |
| Maximum Torque (ft-lbs) | 220 |
| Motor Type | POWERSTATE™ Brushless |
| Number of Batteries Required | 1 |
| ONE-KEY Enabled | No |
| Power Source | Cordless |
| Power Tool Branding | FUEL™ |
| Rotations Per Minute Range (RPM) | 0 - 3,000 |
| Voltage | 12 |
| Weight - Battery Installed (lb) | 3.23 |
| Weight Excluding Battery (lb) | 2.83 |
| Wrench Type | Right Angle |